Rusya’da nükleer denizaltında yangın

Rusya’nın Arhangelsk bölgesi Zvezdoçka tersanesinde onarımı yapılan bir nükleer denizaltında yangın çıktı.

Rusya’nın Arhangelsk bölgesi Zvezdoçka tersanesinde onarımı yapılan bir nükleer denizaltında yangın çıktı. Nükleer yakıtın onarım öncesi boşaltıldığı ve gemide patlayıcı silahın bulunmadığı belirtiliyor.

Tersane sözcüsü İlya Jitomirski, Sputnik’e yaptığı açıklamada yangın nedeni ile kimsenin zarar görmediğini ve nükleer tehlikenin de bulunmadığını belirtti.

Yetkili, “K-266 Oryol tip nükleer denizaltıdan yakıt bakıma alınmadan önce boşaltıldı. Reaktörler de tamamı ile kapatıldı. Yangın sırasında gemi mürettebatı ya da işçiler zarar görmedi.” bilgisini paylaştı.

Yangının geminin arka kısmında başladığı, yaklaşık 100 metrekarelik bir alanda etkili olduğu ve tüm mürettebatın kurtarıldığı belirtiliyor. Kontrol altına alınan yangının tamamı ile söndürülmesi için çalışmalar sürüyor.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov, nükleer denizaltında yaşanan yangınla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Aralık 1992’de hizmete alınan Oryol tip nükleer denizaltı Kasım 2013’de bakım için tersaneye çekildi. Nükleer denizaltının 2016 sonuna kadar modernizasyonunun tamamlanması planlanıyordu.

Gemi bakım ve onarım işlerinin yapıldığı Zvezdoçka tersanesi 1946’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Tersanede bugüne kadar 115 nükleer denizaltı, 37 savaş gemisi ve 41 sivil geminin bakım ve onarım işleri yapıldı.

Kaynak: http://www.denizticaretgazetesi.org